Hírek, kiemelt

Zöld kikötő a Dunán

Zöld kikötő a Dunán

A MAHART PassNave Kft. felkérésére, a FŐKERT Nonprofit Zrt. olyan zöld oázis pont kialakításában működött közre a Duna-parton, amely ipari létesítmény helyett új, üde színfolttal gazdagítja mától Budapestet.

A Fővárosi Közterület-fenntartó Nonprofit Zrt. szakemberei bevonásával, a MAHART egyik vállalata, egy átalakított katonai hajó (MS Tersus) segítségével olyan, a vízoldalról történő kommunális szemétbegyűjtést fog megvalósítani a Budapesten horgonyzó hajókról, amely kiváltja a „kukásautók” a napi forgalomban történő hulladékbegyűjtéseit, így könnyebbséget és praktikumot is jelent minden, a Dunai hajózásban érdekelt turisztikai vállalkozás részére. Továbbá kevésbé környezetszennyező, így hosszútávon a MAHART PassNave-nek, mint állami többségi tulajdonban lévő cég társadalmi felelősségvállalását is erősíti.

Az ünnepélyes átadáson Tasó László, a Nemzetfejlesztési Minisztérium államtitkára, dr. Szeneczey Balázs, főpolgármester-helyettes, Csontos István, az FKF vezérigazgatója, Szabó József, a FŐKERT vezérigazgatója, Spányik Gábor, a MAHART PassNave ügyvezető igazgatója és a MAHART Magyar Hajózási Zrt képviseletében Sztilkovics Szávó vezérigazgató vett részt.

A hulladékokat begyűjtő, 12 – 16 darab 0.8 köbméteres tárolóedényt befogadni képes hajó semmilyen formában nem zavaró, hiszen a tárolóedények a hajó belsejében vannak elhelyezve, így a város lakói, valamint az ide látogató külföldi- és belföldi turisták mindösszesen egy fővárosi közös designnal készült, különleges kialakítású hajótestet látnak csak a vízen közlekedni.

A szemét kirakodására pedig – a FŐKERT Nonprofit Zrt. szakembereinek köszönhetően – egy eddig még soha nem látott, „zöld kikötőben”, egy növényekkel eltakart pontonon kerül sor, amely a XIII. kerületi Dráva utcánál került kialakításra, ahol magát a pontont kellett növényesíteni, így a takarás volt az elsődleges szempont az év egészében. Ide nagy növénytartókra volt szükség, hogy a hullámzást kibírják vízbeesés nélkül és magas, örökzöld növényekre, amik bírják a tűző napot és a szelet is.

A projekt részeként valósult meg a Lánchíd Pest felőli tövében lévő nemzetközi hajóállomás környezetének a kertészeti rendezése, növényesítése is. Ezt a Budapestre nemzetközi hajókon érkező turisták által használt, korábban „lelakott” területet is Társaságunk tervezte meg és újította fel.

Az alsó rakparti autóforgalom miatt viszonylag kevés a zöldfelület és az is folyamatosan nagy igénybevételnek van kitéve (gyalogos- és autóforgalom, kipufogógázok, araszoló gépkocsik, átmenő forgalom, stb.) Éppen az említett körülmények és nehézségek miatt is, nem volt könnyű megfelelő funkciójú zöldterületeket kialakítani, melyek így nagy tűrőképességű, de magas esztétikai igényű, virágzó növényekkel lettek beültetve. A megvalósítás során keletkezett egy igen dekoratív, de a talaj, víz, szél és egyéb szélsőséges viszonyokat jól tűrő évelőkből, díszfüvekből, cserjékből és fákból álló, alacsonyabb költségvonzatú, de egyben hosszan fenntartható, ugyanakkor magasabb biológiai és akár esztétikai értékkel rendelkező biodiverz évelőfelület, egy zöld sziget.  A rakparti térrekonstrukciós projekt összesen 543 m2 növényfelület (ebből 370 m2 évelő, 173 m2 díszfű), mely 15 fajtából 4.300 db. díszfüvet és évelőnövényt, 3 db. fát planténertben, illetve 1.200 m2 szórt- és szilárd burkolatot és 7 db. pad felújítását jelentette, mellyel egy élhető, fenntartható, dekoratív növénytársulás jött létre a Duna budapesti szakaszán.

A beruházás a MAHART PassNave önerős beruházásaként valósult meg. Ez a fejlesztés a turisztikai minőségjavítás mellett, a fővárosi és az állami együttműködés mintapéldájaként is hozzájárulhat mind a Fővárosi Közterület Fenntartó Nonprofit Zrt., mind a FŐKERT Nonprofit Zrt., valamint a többségi állami tulajdonban lévő hajózási társaság még pozitívabb megítéléséhez.

Megosztás

Tulajdonos